Z činnosti VAK Rtyně v Podkrkonoší, únor 2024

Vloženo: 14. 2. 2024
Přepis článku z Nezávislého zpravodaje.
Vážení spoluobčané, dovolte, abych vás po kratší odmlce opět informoval o naší činnosti. Úvodem se ještě vrátím do loňského roku. Na podzim 2023 byla provedena výměna střešní krytiny na čerpací stanici v Brodkách. Původní asfaltovou krytinu ploché střechy nahradila svařovaná střešní folie a kompletně nové oplechování získala i stříška věže transformátoru. Fasáda věže navazující na plochou střechu byla také renovována, aby se do budoucna zamezilo zbytečnému pohybu na nové krytině. Při pracích v blízkostí prostupů elektrického vedení do věže transformátoru musel být transformátor odpojen od vysokého napětí, což zajišťovala četa pracovníků ČEZ. Řemeslné práce na střeše i fasádě velmi kvalitně provedla firma Střechy Pavel. Opravou střechy byla stavba zajištěna proti zatékání. Letos budou vyměněny vstupní dveře a v následujících letech dokončena renovace obvodového pláště.
Na sklonku roku nás opět potrápil vodovod na Náměrkách. Několik dní jsme poruchu nemohli nalézt, ale nakonec byla díra odhalena těsně nad železničním viaduktem v chodníku podél ulice Hronovská. Jednodenní oprava se protáhla do pozdních odpoledních hodin. V místě praskliny byl vodovod zasekán do skalního podloží a nebylo možné vybagrovat pracovní jámu. Současně byly téměř nad vodovodem uloženy zbytky polorozpadlé dešťové kanalizace, ze které do výkopu neustále přitékala podzemní voda. Že je zdroj podzemní vody v tomto místě skutečně vydatný, si jistě všimli v posledních týdnech všichni, kteří daným místem projížděli. Nad místem opravy, z přilehlého břehu, vyvěrá po dlouhotrvajících deštích pramen, který zbytky kanalizace dříve odvádějící vodu z komunikace, nestíhají zasakovat. Druhá porucha na sebe nadala dlouho čekat a již krátce po Vánocích jsme bagrovali U Křížku v odbočce do ulice Na Rozhraní. Mimo opravu praskliny zde byl navíc vyměněn a obnoven zaasfaltovaný přípojkový ventil přilehlého domu. Ani tato oprava nevyřešila veškeré ztráty na zdejším vodovodu a stále zde někde je drobnější únik, ne však nad železničním viaduktem, jak nás mnozí upozorňují. Do třetice jsme využili příznivé předpovědi počasí a pustili se do rekonstrukce vodovodního uzlu s hydrantem nad železničním viaduktem, podél komunikace k železniční zastávce. Původním úkolem byla výměna stržené ovládací tyče ventilu a vytrasování přesného průběhu vodovodu přes silnici II/567. Po odkrytí zeminy a zjištění skutečného stavu armatur jsme nakonec provedli kompletní rekonstrukci uzlu, což se protáhlo na tři dny. Bohužel, příznivá předpověď počasí se vydařila pouze pro první den prací.
Krátce před Vánocemi si obyvatelé bytového domu čp. 642 mohli všimnout techniky VAK Náchod, která zde na objednávku prováděla čištění kanalizace a kamerovou revizi potrubí. Akce se zadařila, v předpokládaných místech kamera odhalila průniky potočních vod do kanalizačního potrubí. Jako bonus byl zjištěn neočekávaný průběh kanalizace od čp. 647. Děravé potrubí je uloženo v hloubce 3 m pod zatroubeným potokem Rtyňka. Oprava zde bude provedena v následujících měsících bezvýkopovou metodou, tj. pomocí sanačního rukávce a dálkově řízeného stroje.
Aktuálně provádíme systematické vyhledávání dlouhodobých skrytých úniků na vodovodním řadu ve městě. V rámci tohoto monitoringu je nutné podrobně projít v podstatě celý řad a pokusit se zaslechnout akustické projevy unikající vody zemním mikrofonem. Je to práce časově náročná, kterou zejména podél komunikací komplikuje ruch dopravy a často musí být prováděna v noci. Výsledky jsou nejisté, jiný způsob však v případě našeho vodovodu užít nelze. Prvním důsledkem této činnosti je zjištění problematického úseku v Malém hornickém sídlišti. Řešení však bude náročné technicky i finančně, protože vodovod zde byl v průběhu let zastavěn různými zděnými kůlnami. Navíc všechny zde uložené přípojky jsou dávno za hranou životnosti. Nápravu stavu nepůjde vyřešit jednoduše a bude vyžadovat pečlivou přípravu.
Po dvou letech bylo dokončeno budování IT infrastruktury. Nyní VAK Rtyně v Podkrkonoší disponuje adekvátním hardwarovým vybavením zajišťujícím bezpečnost sítě a uložených dat. Do systému byl zahrnut i původně samostatně stojící vodárenský dispečink. Průběžně probíhá tvorba digitální, provozně technické mapy, do které jsou ukládány veškeré v terénu zjištěné skutečnosti. Byla dokončena podrobná prohlídka archívu stavební dokumentace, ze které byly vytěženy další užitečné informace o postupném vývoji infrastruktury od roku 1950. Řadu cenných informací získáváme i z řad obyvatel, kteří se s námi o své vzpomínky a znalosti podělí. Získaná a zpracovaná data jsou již dnes požívána pro potřeby údržby. Ukázala se použitelná i pro výkaznictví směrem ke státní správě, nebo pro přesné stanovení hodnoty a identifikaci infrastrukturního majetku.
Z dalších prací. Na Rovni proběhne dostavba cca 140 m vodovodu podél komunikace nad železničním přejezdem. Zde bude řádným vodovodem nahrazen systém přípojek napájejících přilehlé zahrady, který neumožnuje připojení dalšího odběrného místa, ať již z důvodu kapacitních nebo legislativních. Na jaře bude ve spolupráci s projektantem proveden podrobný průzkum stavebně-technického stavu vodojemu na Náměrkách a zahájena příprava dokumentace na jeho rekonstrukci. Tento vodojem byl postaven současně s vodovodem na Náměrkách a po padesáti letech služby je již značně opotřebován, zejména po stránce technického vybavení.