Jak nakládat se srážkovými vodami?
Vloženo: 22. 4. 2025
Srážková voda, která dříve běžně odtékala do kanalizace, dnes představuje důležitý zdroj i problém. Klimatické změny, častější přívalové deště a sucha, spolu s legislativními požadavky, vedou k tomu, že vlastníci rodinných domů musí řešit její zadržení, vsakování nebo využití přímo na pozemku. Správné hospodaření s dešťovou vodou tak dnes není jen povinností, ale i příležitostí ke snížení nákladů a zvýšení soběstačnosti.
Hospodaření se srážkovými vodami na úrovni rodinného domu představuje dnes nejen legislativní požadavek, ale zároveň i praktický a ekologický přístup k udržení vody v krajině a ke snížení zatížení kanalizační sítě. Dešťová voda, která dopadá na střechy, zpevněné plochy nebo zahrady, by podle platné legislativy – především vodního zákona – měla být přednostně zasakována nebo využívána přímo na pozemku. Odvádění srážkové vody do kanalizace je až poslední možnost, a to pouze za předpokladu, že jiné způsoby nejsou technicky proveditelné.
Nejčastějším a z hlediska přírodního koloběhu nejvhodnějším způsobem, jak s dešťovou vodou na pozemku nakládat, je její vsakování. Tento způsob spočívá v tom, že voda je svedena například z okapů do podzemního zařízení – buď do jednoduché vsakovací jámy vyplněné štěrkem, nebo do moderního systému vsakovacích bloků, které mají vysokou akumulační kapacitu a efektivní schopnost vsakování. Pro navržení takového systému je nutné znát geologické poměry pozemku, zejména propustnost půdy a hloubku podzemní vody. Vhodnost vsakování se určuje pomocí tzv. vsakovací zkoušky, kterou zpravidla provádí projektant nebo geolog. Důležitá je rovněž vzdálenost zařízení od základů domu, aby nedocházelo k jejich podmáčení.
V případě, že vsakování není technicky možné – například kvůli nepropustné jílovité půdě nebo vysoké hladině podzemní vody – může být vhodným řešením zadržování dešťové vody v akumulační nádrži. Ta může být nadzemní (například klasické sudy, IBC kontejnery) nebo podzemní, plastová či betonová, o objemu od 1 000 do několika tisíc litrů. Takto zachycenou vodu lze následně využívat pro zálivku zahrady, mytí techniky nebo po příslušné úpravě i pro splachování WC v domácnosti. Akumulační nádrže musí být opatřeny filtrem, který zabrání vniknutí hrubých nečistot, a přepadem, který přebytečnou vodu při přívalových deštích odvede – ideálně do vsakovacího zařízení nebo dešťové zahrady.
Další možností, jak hospodařit se srážkovou vodou, je její zadržení v přírodních prvcích, které současně plní estetickou a ekologickou funkci. Jedním z takových řešení je dešťová zahrada – mělká vegetační sníženina osazená rostlinami snášejícími vlhko, do které je sváděna voda například z části střechy. Voda se zde částečně vsákne, částečně odpaří a zbytek může být dále odveden do vsakovacího objektu. Podobný princip využívají i průlehy nebo mělké poldry.
V městském a příměstském prostředí lze efektivně využít i tzv. zelené střechy, které fungují jako retenční a evapotranspirační prvek. Zelená střecha dokáže zadržet až 80 % srážek, přičemž zbytek se odpaří nebo postupně odteče. Vedle toho poskytuje i tepelnou izolaci domu a přispívá k mikroklimatu v okolí.
Pro snižování množství dešťové vody, která musí být zachycena nebo odváděna, je rovněž vhodné používat propustné povrchy – například zatravňovací tvárnice, štěrkové plochy nebo mlatové chodníky. Tyto povrchy umožňují částečné vsakování přímo na místě, a tím snižují množství vody, které je třeba následně řešit technickými prostředky.
Ze stavebního a právního hlediska je třeba zmínit, že většina stavebních úřadů a správců kanalizací vyžaduje při výstavbě nebo rekonstrukci domu doložení způsobu nakládání se srážkovými vodami. Projektová dokumentace by měla obsahovat návrh vhodného způsobu hospodaření, a pokud je navržen odvod do dešťové kanalizace, musí být doloženo, že jiné varianty nebyly možné – např. kvůli geologickým podmínkám.
Pro vlastníky rodinných domů je k dispozici i dotační podpora – nejznámější je program Dešťovka, který spravuje Státní fond životního prostředí ČR. Ten poskytuje příspěvky na pořízení akumulačních nádrží, vsakovacích systémů i doprovodných technologií. Dotaci lze využít i na kombinované systémy, kde je dešťová voda nejprve využívána v domácnosti a přebytek je vsakován nebo vypařován.
Závěrem lze říci, že možnosti omezení odvádění srážkových vod do kanalizace u rodinných domů jsou dnes široké a technicky dobře zvládnutelné. Klíčové je analyzovat konkrétní podmínky pozemku, definovat účel (vsakování, zálivka, využití v domě) a na základě toho zvolit vhodnou kombinaci opatření. Vedle splnění zákonných povinností tím majitel zároveň zvyšuje soběstačnost domu a přispívá k udržitelnému hospodaření s vodou.