Informace o dusičnanech v pitné vodě
Vloženo: 20. 2. 2025
Vážení odběratelé pitné vody, věnujte prosím pozornost následujícímu příspěvku, zejména pokud právě pečujete o dítě ve věku do 6 měsíců.
Zásoba vody pro naše město je vydatná. Laboratorní rozbory jakosti podzemní vody byly v uplynulých dvou dekádách setrvalé s tím, že úroveň znečištění vlivem lidské činnosti je nízká až velmi nízká. S výjimkou dusičnanů. Výskyt dusičnanů ve vodě je typický zejména pro vodní zdroje v blízkosti polí, pastvin a v důsledku používání umělých hnojiv. Bohužel, lokalita v Brodkách, kde jsou naše vodní zdroje, je právě obklopena obhospodařovanou zemědělskou půdou. Ve veřejných vodovodech v české republice se běžně vyskytují hodnoty dusičnanů 30 až 40 mg/l. Tak tomu bylo do roku 2023 i u našich zdrojů. V průběhu posledního roku ale počala hodnota dusičnanů vytrvale stoupat a aktuálně je na hodnotě lehce přes 50 mg/l. Voda v našem vodovodu se překročením hodnoty 50 mg/l nestává automaticky nepoživatelnou.
Zdrojem dusičnanů v naší stravě není pouze pitná voda, ale také zelenina, brambory a masné výrobky. Koncentrace dusičnanů v některých druzích zeleniny mohou dosahovat i 1000 mg/kg. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) konstatoval, že současný akceptovatelný denní příjem pro dusičnany činí 3,7 mg/kg hmotnosti, což pro osobu o hmotnosti 70 kg představuje 259 mg dusičnanů za den. Pro přípravu stravy pro kojence se obecně doporučuje používat vodu s obsahem dusičnanů do 10 mg/l. Nicméně, ať již koncentrace 40 nebo 50 mg/l tak tvoří nezanedbatelné množství denního příjmu dusičnanů pro ty z nás, kteří tuto vodu pijí a připravují z ní pokrmy. Je na zvážení každého z nás, zda a v jakém množství bude tuto vodu pít. Aktuální koncentrace dusičnanů v naší vodě lze sledovat v protokolech z rozborů pitné vody průběžně zveřejňovaných na našich webových stránkách v sekci "Rozbory vody".
Zvyšující se obsah dusičnanů v naší vodě je samozřejmě vážný problém. Z pohledu legislativy je situace konzultována s hygienickou stanicí, to však znečištění vody nevyřeší. Jsou dokončeny přípravy k vydání revize ochranných pásem, s návrhy konkrétních opatření pro udržení vyhovující kvality pitné vody. Nárust dusičnanů má svoji příčinu, kterou je nutné identifikovat a pokud možno odstranit. V krajním případě bude nutné najít jiný, dusičnany nezatížený zdroj vody, popřípadě část dusičnanů z vody odstraňovat, tak aby byly plněny hygienické limity pro pitnou vodu. Ať již redukovat zdroj dusičnanů, nebo zajistit vodu bez dusičnanů je běh na delší trať a tento problém nelze vyřešit ze dne na den.
Zdrojem informací o dusičnanech uvedených v tomto článku je web ministerstva zemědělství ČR -www.bezpecnostpotravin.cz, kde lze dohledat další detaily.